Pár mimoriadne dôležitých vecí pre náš život

Autor: Igor Stankovský | 12.6.2015 o 11:45 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  963x

Prvou je vedieť sa rozhodnúť! Každé rozhodnutie totiž ovplyvňuje náš život, niektoré menej a iné viac. V určitých prípadoch môžu byť následky katastrofálne. Príkladom môže byť trebárs výber partnera.

Aby sme sa vedeli dobre rozhodnúť je dôležité poznať sám seba, vedieť rozlišovať potreby a mať jasno v tom, aký chceme mať život. Ak cítime, že to je to správne rozhodnutie je pravdepodobné, že sa rozhodneme dobre. A čo je najdôležitejšie? Aby sme zo svojho rozhodnutia mali dobrý pocit.

Ďalšou vecou je neporovnávať sa s inými! Jedna z najväčších pascí, ktorým podliehame je to, že sa porovnávame s ostatnými. Porovnávame ako vyzeráme, aké máme auto, koľko zarábame. Vždy tu však budú ľudia, ktorí budú krajší, budú mať väčší dom, viac toho stihnú, budú vedieť lepšie variť, atď.

Zamerajme sa však na seba a na svoj život. To, akú máme farbu očí, alebo akú máme postavu nezmeníme. Ale je to naše, tak to majte radi. Majme jasno v hodnotách a v prioritách. Iba tak prestaneme ostatných hodnotiť a zmizne závisť.

Nebojme sa rutiny a stereotypu! V poslednej dobe sa rutina hodnotí ako niečo zlé a nežiaduce, ako požierač pôžitkov a kreativity. Ľudia síce tvrdia, že preferujú rôznorodosť, pestrosť a možnosť voľby, ale psychologické štúdie ukazujú, že sa cítime lepšie a šťastnejšie v stabilnom prostredí, s obmedzeným množstvom volieb. To dáva nášmu životu poriadok a istotu. Každú zabehnutú rutinu môžeme predsa vždy pozmeniť a zrušiť.

Spime aspoň 7 hodín! Spánok je potreba, ktorú nemožno nahradiť. Je to základný predpoklad dobrého zdravia a emočnej vyrovnanosti. Počet hodín spánku je individuálna záležitosť, odborníci sa však zhodujú na tom, že potrebujeme spať aspoň 7 hodín.

Dovoľte si spochybňovať expertov a odborníkov!Máte tendenciu odborníkom bezmedzne dôverovať a neposlúchnuť hlas vlastnej intuície? Klinické štúdie zdokumentovali, že keď počujeme hovoriť odborníka, tak sa vypne tá časť mozgu, ktorá ovplyvňuje slobodné rozhodovanie. Odborníci nie sú neomylní. Veľa vedeckých poznatkov, ktoré platili pred 10 rokmi už neplatí. Takže - nechajme si poradiť, ale rozhodnime sa sami sami za seba. Najlepším odborníkom na svoj život sme my sami.

Znovu sa naučme prežívať radosť! Skúsili ste sa niekedy opýtať ľudí, čo pekného v poslednej dobe zažili? Urobte to. Väčšina z nich odpovie, že nič. Prečo? Nie je to preto, že by sa v našom živote nevyskytovali zaujímavé veci, alebo radostné zážitky. Ide o to, že ich nevieme prežiť. Ako by boli naše zmysly otupené a duša spala. Môžeme byť trebárs na dovolenke, ležať na pláži, ale budeme riešiť, čo všetko nás čaká po návrate. To je nesprávne, pretože v tú chvíľu je dôležité niečo iné.

Starajme sa o svoje priateľstvo! Blízki priatelia sú jednou z najdôležitejších vecí. Kto má priateľov je šťastnejší. Ľudia bez priateľov konzumujú viac alkoholu, menej športujú, cítia sa unavení a otrávení. Nemajú s kým zdieľať, pripadajú si osamelí a zbytoční. Priateľstvo je dôležitá životná opora. Starajme sa oň.

Buďme vďační! Asi ste si všimli, že takmer všetci zdôrazňujú praktizovať vďačnosť. Ide o to, aby sme si ju uvedomovali. Keď si totiž vedome všímame vecí, za ktoré sme vďační, zvyšuje sa naša spokojnosť a pocit šťastia. V USA napríklad predávajú zápisníky vďačnosti. Keď do nich píšu, svoju pozornosť koncentrujú na veci dobré a pozitívne a neberú ich ako samozrejmosť. To, že dnes vidíme západ slnka znamená, že nás včera neprešlo auto. A pritom každú sekundu niekde na zemi v dôsledku dopravnej nehody zomrie niekoľko ľudí.

Naučme sa sústrediť! Schopnosť sústrediť sa je kľúčom k úspechu a to takmer v každej činnosti. Aby sme sa mohli sústrediť je najdôležitejší stav vnútorného pokoja a vyrovnanosti. Vnútorný pokoj však potrebuje tréning a chvíle strávené v tichu, ktoré by sme si mali dopriať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?